Letní dovolené pomalu startují, babičky už rozpalují trouby na ovocné koláče pro hladová vnoučátka a rodiče usilovně přemýšlí, jak letos zabaví neposedné děti na cestách za poznáním.

Ať už se s vašimi malenkami a malíčky chystáte kamkoliv, nechte se inspirovat tím, co jsme vyzkoušeli a funguje u nás doma.

Cestou necestou…

Na dovolenou se těšíme všichni, jak ale vydržet cestu autem, vlakem nebo letadlem? Kdy už tam budeme? A už tam jsme? Mamiiii, tatiiii!!!
Kromě bohaté zásoby oblíbených pochutin, které jsou naprostým základem pro jakoukoliv cestu s dětmi, u nás fungují slovní hry nejrůznějšího typu – hádej, kdo jsem, slovní fotbal, pan čáp ztratil čepičku, rýmovánky, nahrazování slov v písničkách.
Někdy ale chcete sami odpočívat a pak přicházejí na řadu pomůcky, s nimiž si děti vystačí samy. U nás doma jsou to hlavně tyto 3 kategorie věcí:

Interaktivní knížky

Knížky samozřejmě můžete i společně číst. Možná se vám ale taky dělá při spojení písmenek a jízdy nevolno. Pak nastupují na řadu interaktivní knížky s výraznými ilustracemi. Dítě si samo otevírá okénka, tahá připravené záložky, nebo mačká tlačítka na zvukových knížkách. Při cestách perfektně fungují knížky s pohyblivými prvky i u starších sourozenců, kteří případně můžou mrňouskům pomoci s ovládáním.
Zkusit můžete například novinku mezi zvukovými knihami Na farmě, odklápěcí Liška Eliška jde na borůvky, nebo si děti můžou posvítit na temné kouty v knize Nebojím se tmy.

Kufr plný hraček

Nějaký pátek již také vozíme dětský kufřík plný malých hraček, které si děti před cestou samy vyberou. Obsah je pokaždé jiný, podle toho, co děti zrovna baví -  zvířátka, autíčka, plyšáci, panenky, všemožní panáčci, kostky. Momentálně u nás frčí sada Můj piknik, která nikdy na cestách nemůže chybět, autíčko s panáčkem a kanystrem a dřevený provlékací medvěd.
Dětský kufřík pak můžete využít na uložení výtvarných potřeb doma i ve škole. Na cestě vám navíc poslouží i pro uložení vybraných knížek a máte tak sbaleno všechno hezky pohromadě.

Slepíme celý svět

Naše děti rády tvoří z papíru a malují, ale při drncání v autě jejich výtvory často končily na zemi nebo v neplánovaném sestřihu. Co se nám ovšem osvědčilo u dvouleťáka i pětileté dcery, jsou samolepky všeho různého druhu. Ať už seženete samolepkové sešity nebo připravíte šablony dle vašeho vkusu k dolepení, určitě nešlápnete vedle. Hitem letošního léta (domácího i zákaznického) je sada Nalepuj a dokresluj abecedu, ale můžete zakoupit i samostatné archy se samolepkami a polepit cokoliv, co vás napadne – třeba kufřík s oblíbenými hračkami.

Teď už jen přejeme pohodové balení a jdeme sepsat tipy i na samotnou dovolenou!